Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Wywiady

s24.pl > Wywiady

Źródło:  "PZKol"
Wtorek, 12 sierpnia 2014

PZKol Rajkowski: ''Trzeba celować w najwyższe cele''

(Fot. PZKol)
Patryk Rajkowski to jeden z największych talentów w polskim kolarstwie. W tegorocznych mistrzostwach Europy i świata w kolarstwie torowym zdobył łącznie sześć medali. O jego ogromnych możliwościach świadczy fakt, że jeden z nich wywalczył w rywalizacji z orlikami.

- Wróciłeś z mistrzostw świata w koreańskim Gwangmyeong, gdzie zdobyłeś dwa brązowe medale. Pierwszy wywalczyłeś w sprincie drużynowym, opowiedz o tym starcie.


- Tak zdobyliśmy brąz wraz z Michałem Lewandowskim i Marcinem Czyszczewskim. Nastawialiśmy się na to, żeby zdobyć ten medal i to zrobiliśmy. Było ciężko, ponieważ drużyna Francji, z którą jechaliśmy w finale B była mocna i wygraliśmy z nimi tylko o 0.016 sekundy.

- Potem kolejny medal zawisł na Twojej szyi, znowu brązowy. W keirinie.

- Ten medal cieszy mnie wyjątkowo, ponieważ wywalczyłem go w mojej ulubionej konkurencji. Liczyłem na to, że go zdobędę i byłem bardzo zdeterminowany, by wypaść najlepiej. Udało się. Tego dnia czułem, że miałem "nogę", czułem się pewnie. Ustawiłem się na 4. pozycji, tak żebym miał "pociąg" przed sobą i mógł wyjść komuś zza pleców. Wyszło trochę nie po mojej myśli, bo dwóch innych kolarzy było szybszych, ale na podium udało się dostać.

- Jesteś zawodnikiem, który jest zawsze bojowo nastawiony i stając na starcie myśli tylko o zwycięstwie. Skąd takie podejście?

Wychodzę z takiego założenia, że jeżeli się nie celuje w najwyższe cele trudno je z przypadku osiągnąć. Nie przywykłem do tego żeby się poddawać i zawsze chcę walczyć do końca.

- Jak na Ciebie, jako kolarza, wpłynęły ostatnie medale mistrzostw Europy i świata?

- Myślę, że stałem się bardziej pewny siebie w walce z innymi kolarzami. Takie wyniki na pewno napędzają do tego żeby uprawiać ten sport i coraz bardziej się do niego przykładać.

- W ME wywalczyłeś brąz w sprincie drużynowym orlików. Spodziewałeś się, że możesz rywalizować ze starszymi rywalami jak równy z równym?

- Nie, skąd. W ogóle się tego nie spodziewałem. Ten medal był dla mnie największym zaskoczeniem i jestem z niego wyjątkowo dumny.

- Jakie masz plany związane ze swoją dalszą karierą. Zostajesz na torze, czy może spróbujesz swoich sił na szosie?

- Zostaję na torze i dalej będę trenował sprint.

- Jesteś bardzo młodym kolarzem, ale ścigasz się już kilka dobrych lat. Jak wyglądały Twoje początki?

- Zacząłem trenować jako pierwszoroczny Żak, czyli jak miałem 10 lat. Bardzo namawiałem wtedy mojego tatę, żeby mnie zapisał do klubu ponieważ moi bracia jeździli już w nim jakiś czas. Zawsze chciałem zostać kolarzem, który ściga się na najwyższym poziomie. Moim pierwszym trenerem był i jest nadal Robert Taciak. Jemu zawdzięczam to, że tu jestem i mogłem zdobyć te medale.

- A jak Ci idzie łączenie szkoły z treningami?

- Chodzę do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żyrardowie, więc nie mam problemu połączyć sportu i nauki, gdyż mam wydzielony czas na jedno i na drugie.

- Czy planujesz jeszcze w tym roku jakieś docelowe zawody? W ostatnim czasie było ich wiele.

- Jak na razie chcę spędzić koniec wakacji w domu. Czeka mnie być może jeden start w Cottbus za 2 tygodnie. W sumie na ten rok skończyłem się ścigać.

Rozmawiał Adam Sikora

Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 1

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Ocena: +6 Głosów: 6

Dodano: 2014-08-12 15:46:47
Dodał: '~mom'

pati

to nie sen ani bajka Polska ma Majke a Kórnik ma ;Rajka;

Ocena: +3 Głosów: 3

Dodano: 2014-08-12 23:19:25
Dodał: '~Anonim'

Re: Rajkowski: ''Trzeba celować w najwyższe cele''

O tak ma Rajka no i wspaniałego trenera Taciaka !!!

Ocena: -1 Głosów: 1

Dodano: 2014-08-15 15:09:29
Dodał: '~jano'

Re: Rajkowski: ''Trzeba celować w najwyższe cele''

A to w szkole nie ma trenera?czy po prostu zostal pominety?

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda